מלא טופס ייעוץ | English | כניסה לחברים
...כך ברא אותי הטבע... יצירתי, חושב ומתחדש

טריפאלה | פורמולה איורוודית חדשה 

צמחי מרפא קלאסיים מהרפואה ההודית!

 
 

חדש על המדף: כורכומין אפקט!

 

כורכומין זמין מהדור החדש, להעצמת הספיגה בגוף!

 

לפרטים נוספים >>>

 


 

בדיקות דם - בלוטת התריס - טריאוידוטירונין T3 - Tryodothyronine


מהות:

T3 הוא אחד משני ההורמונים העיקריים המיוצרים בבלוטת המגן. ההורמון נמצא בשני מצבים בגוף – האחד כאשר הוא קשור לחלבון נשא  TBG - Thyroxine Binding Globulin  או בצורתו הפעילה, החופשייה מהחלבון. כמותו המיוצרת בבלוטת המגן היא כ- 10% מסך כל תוצרתה. (היתרה היא הורמון ה- T4). עוצמתו של ההורמון T3 חזקה פי ארבעה מעוצמתו של ההורמון T4, ולכן נחשב הורמון זה למשפיע העיקרי מבין הורמוני בלוטת המגן. תאים רבים בגוף יכולים להפוך את T4 להורמון T3, ולכן מקובל לראות בהורמון T4 כמאגר ליצור הורמון T3. הצורה החופשייה מחלבון היא הפעילה בגוף ומסומנת כ- FT3-Free T3. הורמוני בלוטת התריס מסייעים בויסות חילוף החומרים בגוף ובכך עוזרים לתפקודו התקין. המבנה הכימי של ההורמון מכיל יוד ועל כן הקשר הידוע בין צריכת יוד בתזונה להפרעות בתפקוד בלוטת התריס.
 

 

מטרת הבדיקה:

 

בדיקת T3 כללי או חופשי (שאינו קשור לחלבון) מתבצעת  בדרך כלל, אם תוצאות בדיקת  T4 אינן תקינות, ונועדה לאבחן פעילות יתר של בלוטת המגן. (פעילות יתר של הבלוטה או תת-פעילות שלה) במבוגרים, ולאתר תת-פעילות של בלוטת המגן בילודים. כ- 99.7% מהורמון T3 בדם קשורים לחלבון והיתרה היא חופשית. מקובל לבדוק את רמות T3  בדם במשולב עם בדיקת T4, כאשר התקבלה תוצאה בלתי תקינה של TSH, או כאשר התקבלה תוצאה בלתי תקינה של T4.
בדיקה זו מסייעת גם באבחון מצב בו בלוטת המגן מוגדלת, וכן, עשויה לעזור בניטור בעיות פוריות אצל נשים. תרופות רבות, בהן אסטרוגן, גלולות למניעת הריון ואספירין במינונים גבוהים, עלולות לשבש את תוצאות הבדיקה.

 

ערכים תקינים:

 

6.5- 3.5

 

ערכים גבוהים:

 

רמות גבוהות של T3 חופשי או כללי מצביעות על פעילות יתר של בלוטת המגן.

 


ערכים נמוכים:

 

רמות נמוכות של T3 חופשי או כללי מצביעות על תת-פעילות של בלוטת המגן.

 

וובמאסטר