מלא טופס ייעוץ | English | כניסה לחברים
...כך ברא אותי הטבע... יצירתי, חושב ומתחדש

טריפאלה | פורמולה איורוודית חדשה 

צמחי מרפא קלאסיים מהרפואה ההודית!

 
 

חדש על המדף: כורכומין אפקט!

 

כורכומין זמין מהדור החדש, להעצמת הספיגה בגוף!

 

לפרטים נוספים >>>

 


 

בדיקות דם - בלוטת התריס - TSH


מהות:

TSH הינו הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו לשפעל את הפרשת הורמוני בלוטת התריס Thyroid gland, המסומנים כ-  T3, T4 ואחראים בין היתר על קצב חילוף החומרים בגוף.

מטרת הבדיקה:

הבדיקה נועדה לאבחן הפרעות בתפקוד בלוטת התריס ולהתאים טיפול במקרים של תת פעילות או עודף פעילות של הבלוטה בייצור ההורמונים הנ"ל. הבדיקה מסייעת גם באבחון בעיות פוריות בקרב נשים. מקובל לבצע בדיקה זו כאשר מופיעים תסמינים של הפרעות בתפקוד בלוטת התריס.
התסמינים בפעילות יתר הינם: אי סבילות לחום, ירידה במשקל, דופק לב מוגבר, עצבנות, נדודי שינה וקוצר נשימה.
התסמינים השכיחים בתת פעילות הינם: עייפות, חולשה, עליה במשקל, דופק איטי ואי סבילות לקור.

בדיקת
TSH נערכת כחלק משגרת הבדיקות אותן עוברים ילודים, נשים בגיל המעבר (המועדות יותר להפרעות בתפקוד בלוטת התריס), אנשים המדווחים על עייפות קיצונית וכלל האוכלוסייה לאחר גיל 60. מקובל להזמין בדיקת TSH לאחר בחינה פיסית של בלוטת התריס, הנעשית באמצעות מישוש של שני צידי הגרון מתחת לגרוגרת.

ערכים תקינים:
 
5.5- 0.35
 
משמעות ערכים גבוהים:
 
רמות גבוהות של TSH בדם מצביעות בדרך כלל על תת פעילות של בלוטת התריס כתוצאה מכשל של הבלוטה. כלומר, בלוטת יותרת המוח מפרישה יותר TSH אל זרם הדם - בניסיון לעודד את בלוטת התריס לייצור של יותר הורמוני T3, T4. במקרים נדירים, רמות גבוהות של TSH בדם הן תוצאה של בעיה בבלוטת יותרת המוח, כגון: גידול המשבש את ויסות רמות TSH.
 
משמעות ערכים נמוכים:
 
רמות נמוכות של TSH בדם מצביעות על פעילות יתר של בלוטת המגן. הן עלולות גם להצביע על נזק בבלוטת יותרת המוח, המונע את הפרשת ההורמון TSH. ערכים נמוכים של TSH בדם עלולים להיות תוצאה של מינון יתר של תרופה לתת פעילות בלוטת התריס או שימוש בתרופות אחרות, מתח רב, ומחלות קשות.
 
 
וובמאסטר