מלא טופס ייעוץ | English | כניסה לחברים
...כך ברא אותי הטבע... יצירתי, חושב ומתחדש

טריפאלה | פורמולה איורוודית חדשה 

צמחי מרפא קלאסיים מהרפואה ההודית!

 
 

חדש על המדף: כורכומין אפקט!

 

כורכומין זמין מהדור החדש, להעצמת הספיגה בגוף!

 

לפרטים נוספים >>>

 


 

כיבי קיבה והליקובקטר פילורי – גישות לטיפול צמחי

 
24/09/2007 , מאת: שרון קוצר וחן חיים נחמיאס
 
בעיות עיכול נפוצות כגון אולקוס, גסטריטיס וצרבות, הינן תופעות מוכרות אשר רבים הפונים בגינן לטיפולים באמצעות הרפואה המשלימה. טיפול באמצעות צמחי מרפא עשוי לתת מענה הולם לתופעה, במספר דרכי פעולה אפשריות - לריפוי הכיב וכן למיגור חיידק ההליקובקטר.


הקיבה היא איבר דמוי שק קטן, המצופה כולו מבפנים באזור חיץ רירי, הבנוי מקרום ומרירית המופרשת באופן קבוע מהתאים הנמצאים בדופן הקיבה. חיץ זה, מגן על הקיבה מפני החומצות החזקות, המצויות בה על מנת לעכל ולפרק את המזון.
גסטריטיס
gastritis זהו מצב דלקתי ופירושו נזק והרס של הקרום הרירי המצפה את הקיבה, ופגיעה של החומצות בדופן הקיבה עצמה – מה שעלול להביא לדלקת חמורה יותר - כיב פפטי (אולקוס peptic ulcer), שהוא למעשה פצע ופגיעה עמוקה יותר בקיבה. תהליך דומה יכול להיווצר גם בתריסריון.
בחלק מהמקרים ניתן להבחין גם בצרבות, פגיעה בדופן הושט, כאשר תוכן חומצי עולה מן הקיבה אל הושט
Reflux. תנאי הכרחי לכך, הוא שהלחץ בקיבה גדול לעומת הלחץ בוושט, כמו למשל לאחר ארוחות כבדות, ובנוסף, חולשה ורפיון של סוגר הקיבה העליון, המונע את מעבר תוכן הקיבה כלפי מעלה. במצב תקין, חומצות הקיבה אינן אמורות לעלות אל כיוון הושט ולכן לתאים המצפים את דופן הושט, חסרה יכולת העמידות בפני החומצות החזקות הללו (בדומה לאזור החיץ הרירי בקיבה). הפגיעה היא כמעט מיידית. ההרס לרקמות הריריות המצפות את פנים הושט יוצר דלקת מקומית, המתבטאת בכאב המורגש ברום הבטן ואיזור בית החזה.
 
בשנת 1982 התגלה לראשונה הקשר האפשרי בין חיידק ההליקובקטר פילורי HP Helicobacter Pylori לכיבים במע' העיכול. רק לאחרונה זכו המדענים שהובילו את התגלית בפרס נובל לרפואה.  HPהינו חיידק נפוץ, המצוי בקיבה ובתריסריון שלילדים, נערים ובחלק ניכר של האוכלוסייה הבוגרת. אצל חלק מבני האדם נוכחותו עשויה לגרום ל"תופעות פפטיות" – דלקות וכיבים בקיבה ובתריסריון[i]. מחקרים מן השנים האחרונות, מצביעים על כך שפגיעתו של החיידק היא תוצאה של הפרשת רעלנים המפריעים לתפקודם התקין של תאי הקיבה. קיימים למעלה מ־17 מינים של ,HP הנבדלים ביניהם בהפרשת הרעלנים. בנוסף, החיידק מגביר את רמת החדירות של שכבת הרירית לחומצת הקיבה עצמה.
בשנים האחרונות, הטיפול המקובל לכיבי קיבה הוא שילוב של מתן אנטיביוטיקה, בנוסף לתרופות המפחיתות את רמת חומציות הקיבה. טיפול זה הוא מוצלח ברוב המקרים לטווח הקצר, אך התופעה לעיתים חוזרת בשלב מאוחר יותר.
ברוב המקרים, נוכחות החיידק
HP בקיבה, לא בהכרח גורמת לתסמינים של כיבים כלשהם או לחלופין סרטן הקיבה.
כך שבכל מקרה, הפיתרון בדרך לריפוי כיבים במע' העיכול אינו מסתכם אך ורק בטיפול בחיידק עצמו.
יתרה מכך, יכולת ההישרדות של
HP בתנאי החומציות הקשים השוררים בקיבה, היא הודות לתכונה הייחודית לו, המשנה את רמת החומציות בסביבתו הקרובה. במקרי זיהומי HP, גם כשאין כיבים במע' העיכול, החיידק עשוי להוריד את רמת החומציות בקיבה ולגרום למצב הקרוי atrophic gastritis[ii] [iii].
מצב זה יוצר באופן ישיר עיכול לא תקין וספיגה נמוכה של רכיבים תזונתיים, הגורמים לבחילות והקאות אפשריות, לכיווצים ועוויתות בקיבה וכו'. חומציות הקיבה היא אחד מקווי ההגנה החשובים של מע' החיסון, להשמדת החיידקים המגיעים מהמזון. חוסר חומציות תקין לאורך זמן, הינו גורם ישיר לזיהומים במע' העיכול, לרבות זיהומים טפיליים וכן באופן אירוני, להמשך שגשוגו של ה- HP.
נוכח ה"מציאות הפיזיולוגית" בגוף ועל פי ההיגיון הטבעי הנובע מעיקרון זה, אכן, רובם ככולם של צמחי המרפא האנטי בקטריאליים הספציפיים לטיפול ב-
HP, משפרים בנוסף את הספיגה במע' העיכול וכן מגבירים במידה מסוימת את רמת החומציות בקיבה. זאת בניגוד לשיטות המקובלות ברפואה הקונ' כיום.

הטיפול הצמחי

רפואת הצמחים המתקדמת, מבדילה בין טיפול בכיבים דלקתיים אקוטיים במע' העיכול, לטיפול ישיר למיגור HP.
כאשר ברוב המקרים, שתי התופעות מתרחשות יחד, קיימת עדיפות להרגעת המצב הדלקתי ושיכוך הכאב לפני תחילת מיגור החיידק. זאת כאמור, בשל האופי החם של צמחי המרפא הספציפיים ל- HP, העשויים להגביר את רמת החומציות בקיבה, להחמיר את תסמיני הכיב ולגרום לכאבים או לגירוי יתר במע' העיכול.

צעד א' – טיפול בכיבים במע' העיכול, דלקות קיבה וצרבות:

טיפול זה מתחלק למספר נק' עיקריות (הפועלות בסינרגיה מופלאה) אשר כל מטרתן היא להביא לצמצום הדלקת וריפוי הכיב, תוך התייחסות לצרבות אפשריות:
 
 • וויסות או האטה בייצור והפרשה של חומצות הקיבה ובכך להפחית עד כמה שניתן את פגיעתן ואת רמת הגירוי בקיבה ובוושט.
 • יצירת שכבת הגנה (רירית) אנטי דלקתית, מעל לרקמה הפגועה - על מנת למנוע פגיעה נוספת ולאפשר את ריפויו הטבעי של הכיב או הדלקת.
 • איחוי רקמות ריריות בקיבה ובוושט ואלחוש מקומי.
 • כיווץ של הרקמה הדלקתית והקטנת שטח הפנים הפגוע – בדרך להאצת תהליך הריפוי וסגירת הפצע. פעולה זו מתבצעת ע"י צמחים המכילים טאנינים Tanins.
 • חיזוק הטונוס של סוגר הקיבה העליון ומניעת יציאת תוכן חומצי אל הוושט.
 • חיטוי ומניעת זיהום אפשרי.
 • תמיכה במצב הנפשי של המטופל, אשר לא אחת מהווה גורם עיקרי להתפתחות הכיבים.

צמחים מוצילגיים
Mucilage, הינם חלק חשוב במעלה בטיפול בכיבים. המוצילגיים הם חומרים בעלי מבנה סוכרי, המתנפח במגע עם מים ויוצר מרקם רירי. ריר זה מהווה מחסום פיזי וחוצץ בין הרקמה הדלקתית הפגועה, לבין הסביבה החיצונית החומצית. צמחים אלו פועלים בשני אספקטים:
1. פעולה ישירה של ריפוד, הגנה והרגעה על ריריות מע' העיכול, עימן החומר בא במגע. באזורים חמים ומודלקים כאשר הרקמה מחוספסת יותר, החומרים המוצליגיים נצמדים חזק יותר ומאיצים את תהליך הריפוי.
2. מגע החומר הרירי בחלק העליון של הוושט, יוצר פעילות עצבית, הגורמת להפרשה עצמית מוגברת של רירית מגינה, בכל הרקמות הריריות בגוף.
 
בוקיצה חלקה (Ulmus fulva) הינו אחד הצמחים היעילים בקבוצה זו. האבקה הנטחנת מקליפת העץ עשירה במוצילגיים, אשר ניתן בקלות למצותם ע"י ערבוב של כפית אבקה עם כוס מים קרים, תוך הוספת מים חמים בהדרגה. שתייה של 3-4 כוסות ליום, מועילה ביותר, בטווח הקצר והארוך, לכיבים אקוטיים כואבים, לדלקות בוושט ולצרבות. פעולה מגינה לאורך זמן. את האולמוס מומלץ לצרף מהצד, יחד עם פורמולת צמחים נוספת בתה או טינק'.

עלים ושורש קומפרי (
Symphytum off. Rad ./ fol.) מכילים חומרים ריריים העוזרים בציפוי דופן הקיבה ובכך מאפשרים איחוי של הפצע או הדלקת. השורש מכיל יותר מוצילגיים וחומרים טאנינים. את השורש מומלץ למצות בטינק', כאשר המוצר המתקבל הוא בעל מרקם סמיך ועשיר.
עלי הקומפרי מכילים אף הם חומרים מוצילגיים, אם כי פחות מהשורש, אך הם מכילים את החומר
,Allantoin המחיש את יכולת התחדשות התאים ברקמות פגועות בגוף. עלי הקומפרי יעילים בשימוש גם בטינק' וגם בחליטה של העלים היבשים.

צמחים מוצילגיים נוספים -
Althaea officinalis fol./rad.  /  Plantago spp. Semen/fol.
Linum usitatatissum / Avena sativa / Anchusa strigosa.
 
שוש קרח / ליקוריץ' ((Glycyrrhiza glabra
 
הוא צמח הגדל בר בישראל, בעל טעם אניס אופייני, המשמש ברחבי העולם במשך אלפי שנים, כצמח מרפא חשוב למגוון בעיות עיכול. עוד בשנות ה-40 מחקרים ראשונים הדגימו את פעולתו היעילה של שורש הליקוריץ' לריפוי כיבים, בעיקר בשל הרכיבים העיקריים (GA)glycyrrhizin (GL)  / glycyrrhizinic acid - אשר מוצו מהצמח[iv].
גילויים אלו הובילו לפיתוח ה – Carbenoxolone, התרופה המוצלחת הראשונה לריפוי כיבים במע' העיכול[v]. התרופה הייתה פופולארית באירופה בשנות ה70 - למרות תופעות הלוואי הידועות של ה- GA (עשוי להעלות את לחץ הדם ולגרום לבצקות). פיתוחים מאוחרים יותר, הובילו למיצויים ללא הגליצריזין הבעייתי, אשר הוכיחו גם הם את יעילותם במספר מחקרים[vi]. שורש הצמח מכיל בנוסף גם חומרים מוצילגיים ומרככים והוא ידוע בפעילותו האנטי דלקתית, בשל השפעתו להעלאת רמות הקורטיזול בגוף.
 
פרחי קמומיל גרמני  Matricaria recutita

נמצאים בשימוש רפואי עוד בימי היוונים הקדמונים ומהם מופקים גם כיום חומרים המשמשים את תעשיית התרופות המודרנית ועולם הקוסמטיקה והתמרוקים. פרחי הקמומיל ידועים ברחבי העולם, כצמח יעיל למגוון הפרעות עיכול[vii], לעוויתות וכיווצים במע' העיכול, לכאבי בטן וגזים וכן כצמח מרגיע כללי . [viii](Sedative) בקמומיל ישנם מספר רכיבים פעילים אנטי דלקתיים ביניהם apigenin, a-bisabolol, chamazulene,  - אשר בכל אחד מהם נמצאו תכונות אנטי דלקתיות היעילות לריפוי כיבים, באותו המחקר נמצא, שבסיכום הכללי המיצוי השלם על סך מרכיביו, היה היעיל ביותר[ix].
הקמומיל מניסיוננו, הוא אחד מהצמחים היעילים לכיבים ודלקות בוושט ובמע' העיכול, הן בשל התכונות האנטי דלקתיות והן בשל התכונות האנטי עוויתיות. בנוסף, ישנו כמובן הערך המוסף של פעולת ההרגעה הכללית והשיקום העדין של מע' העצבים. מתאים במיוחד לאנשים הסובלים מבעיות עיכול וקיבה עצבנית, עם אינדיקציה ברורה למצב רגשי או נפשי.

ספיראה Filipendula ulmaria

עלי הצמח משמשים באופן מסורתי לטיפול בכיבים ודלקות מע' העיכול וכן למצבי צרבות וריפלוקס. זהו צמח אנטי דלקתי, יעיל לכאבי בטן ומצבים של קיבה עצבנית, ובנוסף מפחית ומאזן במידה מסוימת את הפרשת חומצת הקיבה[x]. הספיראה נמצאה יעילה בהפחתת חומצת הקיבה ובריפוי כיבי קיבה גם כחליטה[xi], אך היא יעילה כמובן גם בשימוש בטינק'. יש לציין כי בניגוד לתרופות מקובלות, לצמחי מרפא יכולת הפחתת חומצה מווסתת, והם אינם מבצעים את פעולתם באופן אבסולוטי, כמו למשל במקרים של חוסר חומציות.
 
צמחים המכילים טאנינים, מכווצים את הרקמה החלבונית איתה הם באים במגע ישיר. צמחים אלו מהווים חלק חשוב בתהליך ריפוי כיבי קיבה ותריסריון, וכן במצבי דלקת ונזקים לרקמת הוושט, הנגרמים מחומציות הקיבה. עושים זאת דרך מספר דרכי פעולה אופייניות:

·         מעבר לצמצום שטח הפנים של הפצע המאיץ את תהליך הריפוי, הטאנינים מכווצים ומקשים את רקמות מע' העיכול וכך הם מגנים עליהן מפני חומצות, רעלים שונים וזיהומים אפשריים.
·         חיזוק הטונוס של סוגר הקיבה העליון ומניעת יציאת תוכן חומצי אל הוושט.
·         הטאנינים מאטים במידה מסוימת את הפרשת החומצה בקיבה, ע"י כיווץ שטח הפנים של התאים המפרישים.
·         פעולה אנטי בקטריאלית ישירה ע"י כיווץ המעטפת החלבונית של החיידק, לרבות HP, והשמדתו.

צמחים מכווצים מומלצים: Hamamelis virg. cortex/fol. / Quercus spp. cortex / Agrimonia eupatoria  / Rhus spp. / Cupressus sempervirens.
 
צמחים מכווצים מומלצים, אשר בנוסף מכילים גם שמנים אתריים מחטאים:
Pistacia spp. / Inula viscosa.
 
צעד ב' – מיגור חיידק ההליקובקטר פילורי:

שלב זה אפשרי לאחר ריפוי הכיב, עם השיפור בסימפטומים המדווחים, או כאשר נתגלתה נוכחות החיידק, אך לא קיימים סימפטומים משמעותיים ובהיעדר כיבים. טיפול זה גם יעיל למצבי חוסר חומציות בקיבה וספיגה נמוכה במע' העיכול.
גם לאחר השיפור בתסמיני הכיב (אם היה), מומלץ להמשיך בשלב זה עם חלק מהצמחים האנטי דלקתיים, על מנת למנוע את הישנות הכיב. (רצוי להמשיך עם אבקת האולמוס). גם כאן מס' נק' רלוונטיות:

 • פעולה אנטי בקטריאלית ישירה לקטילת החיידק.
 • איחוי רקמות וריריות ואלחוש מקומי.
 • חיזוק התגובה החיסונית של הגוף כנגד פולשים אפשריים.
 • המשך טיפול אפשרי עם צמחים מוצילגיים אנטי דלקתיים.
 • ניתן לשקול להמשיך עם הספיראה לוויסות ייצור והפרשה של חומצות הקיבה ובכך להפחית עד כמה שניתן את פגיעתן.

חותם זהב
Hydrastis Canadensis)) הוא אחד הצמחים הידועים בעולם לטיפול בכיבי קיבה ובזיהומים במע' העיכול. צמח אנטי בקטריאלי יעיל, אשר נמצא אפקטיבי כנגד HP במספר מעקבים קליניים[xii]. בנוסף לתכונות המחטאות של שורש הצמח, חותם הזהב ידוע בשל פעילותו המחזקת חיסונית וכן בשל תרומתו לשיפור רקמות ריריות בגוף. חותם זהב מ"שום מה", הוא צמח "בעייתי לשימוש" בישראל (על פי הנחיות משרד הבריאות), אך אחד החומרים הפעילים העיקריים בצמחberberine ,  - אשר נמצאו יעילים כנגד חיידק ההליקובקטר[xiii], נמצא גם בצמחים אחרים, הדומים לחותם זהב מבחינה רפואית: Berberis vulgaris / Berberis aquifolium.

קינמון (Cinnamomum zey.) הוא למעשה קליפת עץ אשר גדל בסרי-לנקה, אך היום הוא נפוץ באסיה, באמריקה המרכזית והדרומית ובמדגסקר. ברפואה העממית שימש הקינמון לטיפול בזיהומי מעיים ותולעים וכן לכאבי בטן ובחילות וכצמח מחמם ומחזק. הקינמון נודע בהשפעתו, כקוטל מגוון רחב של פטריות וחיידקים וכן טפילים שונים במע' העיכול. בניסויים שונים הוכחה פעילות אנטי בקטריאלית של הקינמון, כנגד HP, ביניהם מחקר שבוצע בטכניון בחיפה[xiv]. זהו צמח יעיל מניסיוננו לטיפול בHP, וזיהומים נוספים במע' העיכול העליונה. בנוסף, זהו צמח מניע ומחמם ומשפר תפקודי ספיגה ועיכול.

קורנית מקורקפת (Coridothymus cap.) אותו צוות חוקרים מחיפה, הראה מספר שנים קודם לכן את היעילות של קורנית[xv] מסוג אחר לטיפול בHP - בת קורנית Tymus vulgsris. הקורנית המקורקפת גדלה בר בישראל, ושני הצמחים די דומים באופיים ותכונותיהם, כאשר הקורנית המקורקפת מעט חריפה יותר וארומטית. זהו צמח מחטא יעיל מניסיוננו, למע' העיכול העליונה, כאשר רצוי להשתמש בטינק' המופקת מן הצמח הטרי.

אכינצאה (Echinacea spp. radix) אולי הצמח החיסוני החשוב ביותר, אשר ראוי להשתלב בטיפול ב-HP, בעיקר כאשר ישנה אינדיקציה כללית לחולשה חיסונית וזיהומים חוזרים במע' העיכול ובמע' אחרות בגוף. הצמח מעצים את האפקט הכללי של מע' החיסון ע"י הגברת פעילותם של התאים הפגוציטים[xvi], כקו הגנה ראשון של מע' החיסון (Phagocytosis) ומגביר הנעה של זרימה לימפטית. בנוסף, הצמח משפר תהליכי ספיגה במע' העיכול – בהיותו צמח בעל אנרגיה חמימה, מעוררת ודינאמית.

געדה מצויה (
Teucrium polium) הגעדה המצויה היא צמח מריר העשיר בשמנים אתריים בעלי ניחוח ייחודי ומשמש במשך שנים רבות כתבלין וכצמח מרפא את האוכלוסייה הערבית המקומית. הגעדה הייתה ידועה בין היתר כצמח יעיל לטיפול בתולעים וזיהומים של דרכי העיכול ברפואות המסורתיות השונות של אזורי המזה"ת וצפון אפריקה.הצמח מחזק ומעשיר, בעל אופי ייחודי של הנעה, טיהור וחיטוי של מערכות בגוף, בעיקר העיכול והנשימה.
אומנם אין כיום מחקרים משמעותיים אודות הגעדה, אך מניסיוננו הקליני, זהו צמח יעיל לטיפול בזיהומים שונים במע' העיכול כמו תולעים, טפילים שונים,
HP וזיהומים בקטריאליים אחרים.
 
ציפורן חתול רפואית (Calendula off.) הוא צמח המשמש באופן מסורתי ברפואת הצמחים לריפוי כיבים. צמח אנטי דלקתי, בשימוש חיצוני ופנימי, המסייע בשיקום של רקמות פגועות במע' העיכול ובכבד.
בשונה מהמיצוי המקובל, תהליך ייחודי אחר (המערב אלכוהול בריכוז גבוה), מביא להפקתם של שרפים וחומרים הנמצאים בצמח, הידועים כמחטאים חזקים. מיצוי זה יעיל לטיפול במקרים של זיהומים טפיליים במע' העיכול, לרבות זיהומי
HP. חומרים אלו כמעט ואינם נספגים בגוף ולכן הם חסרים את יכולת הפעולה הסיסטמית. יעילים בעיקר במגע ישיר עם המזהם, בשימוש חיצוני, או לזיהומים במע' העיכול עצמה.
 
חמוציות Vaccinium macrocarpon 

במחקר החדש, שנערך על ידי חוקרי בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב וביה"ח בלינסון, השתתפו 177 נשים וגברים, אשר אובחנו כסובלים מדלקת בקיבה שנגרמה על ידי
HP. החוקרים בדקו לראשונה את השפעת מיץ החמוציות, כתוסף לטיפול מקובל כנגד החיידק, המורכב משילוב של אנטיביוטיקה ותרופה להפחתת הפרשת חומצת הקיבה[xvii].
אומנם בזכות הטיפול התרופתי המקובל היה שיעור של 82.5% בהצלחת הטיפול בהשמדת החיידק, אולם בקרב הנשים אשר בנוסף לטיפול המקובל שתו גם מיץ חמוציות, התגלה שיעור הצלחה של 95.2%.
לדעת החוקרים, נוגדי החמצון שבחמוציות, יצרו מנגנון המונע היצמדות של החיידק לדופן הרקמה וכך מסייע המיץ לנטרול פעילות החיידקים. לדברי החוקרים, שתיית שתי כוסות
(500 מ"ל) של מיץ חמוציות, לצד טיפול אנטיביוטי כנגד חיידק ה-
HP משפרת את הצלחת הטיפול אצל נשים. פעילות זו של החמוציות ידועה ומשמשת מזה זמן לא מבוטל, לטיפול בדלקות במע' השתן. ככל הנראה יש להניח שאותה הפעילות מתבצעת גם בקיבה, כאשר בנוסף, ישנו הערך של העלאת החומציות כמובן, המביאה לפגיעה נוספת בחיידק.

המלצות נוספות

על מנת לאפשר את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף, התזונה צריכה להיות בהתאם ולא להיות למעמסה על הקיבה. צום עם שתיית מים בלבד, או מיצי פירות לא חומציים, היא האפשרות הקלאסית והטובה ביותר לאפשר לריריות העיכול להתחדש.
יש להימנע ממאכלים חריפים, מטוגנים או מאכלים עתירי שמן, כמו גם, מצריכת קפאין, אלכוהול ועישון -  לכל אלו פעילות מוכחת התורמת להעלאה בהפרשת חומצת הקיבה ובהחמרה של המצב הכיבי / דלקתי.
בשלב הכיב, מומלצים מאכלים ריריים כמו דייסות סמיכות, מרקים מחיתיים, במיה, מלוחייה, חילבה, בננות, דגנים המבושלים היטב, או מים חמימים שהושרו בהם זרעי פשתן כשלוש שעות לפני כן. מזונות אלו עשירים בחומרים מוצילגיים ויעזרו בריפוי הכיב ובהפחתת תחושת הגירוי והכאב. יש לשתות הרבה מים לאורך היום ולהימנע בכל דרך ממשקאות מוגזים למיניהם, העשירים בעצמם בחומצות זרחתיות המעצימות את תהליך ההתכייבות.

פעילות גופנית מומלצת - הפעילות מיטיבה עם הגוף, משפרת את זרימת הדם ואת תפקודה של מע' החיסון לעמוד בפני פולשים ומזהמים באופן כללי.
 
באופן כללי , טיפול בהליקובקטר פילורי או בכיבים, מצריך סבלנות והקפדה בטיפול ,תוך התחשבות בכל ההמלצות הנוספות ועשוי להתפרש על פני  מספר שבועות ואף חודשים לקבלת תוצאות טובות, שיפור התחושה הכללית ולמניעת הופעת / הישנות הכיב.
 


[i]Marshall B. Helicobacter pylori: 20 years on. Clinical Medicine2002; 2(2): 147-152
[ii]Hojo M, Miwa H, Ohkusa T et al. Aliment Pharmacol Ther. 2002; 16(11): 1923-1932
[iii]Plummer N. Townsend Letter for Doctors & Patients 2004; July: 89-94
[iv]Mills S, Bone K. Principles and Practice of Phytotherapy: Modern Herbal Medicine. Churchill Livingstone, Edinburgh, 2000
[v]Jones FA et al (eds).Peptic Ulcer Healing: Recent Studies on Carbenoxolone. Lancaster, MTP Press, 1978.
[vi]Slagel J. Br Med J 1970; 2: 177
[vii]British Herbal Medicine Association’s Scientific Committee. British Herbal Pharmacopoeia. BHMA, Bournemouth, 1983
[viii]British Herbal Medicine Association. British Herbal Compendium, Vol 1. BHMA, Bournemouth, 1992 
[ix]Szelenyi I et al. Planta Med 1979; 35: 218
[x]British Herbal Medicine Association. British Herbal Compendium, Vol 1. BHMA, Bournemouth, 1992.
[xi] 1980 Nov-Dec;43(6):700-5. FarmakolToksikol.  Barnaulov OD
[xii]Mahady GB, Pendland SL, Stoia A et al. Phytother Res 2003; 17(3): 217-221
[xiii]Bae EA, Han MJ, Kim NJ et al. Biol Pharm Bull 1998; 21(9): 990-992
[xiv]Tabak M, Armon R, Neeman I. J Ethnopharmacol; 1999; 67 (3) :269-277
[xv]Tabak M, Armon R, Potasman I et al. J Appl Bacteriol 1996; 80(6): 667-672
[xvi]Bauer, R. et al. Arzneim-Forsch 38, 276 (1988)
[xvii]Shmuely H, Yahav J, Mol Nutr Food Res. 2007 Jun;51(6):746-51
 
 

הוסף תגובה:

וובמאסטר