מלא טופס ייעוץ | English | כניסה לחברים
...כך ברא אותי הטבע... יצירתי, חושב ומתחדש

טריפאלה | פורמולה איורוודית חדשה 

צמחי מרפא קלאסיים מהרפואה ההודית!

 
 

חדש על המדף: כורכומין אפקט!

 

כורכומין זמין מהדור החדש, להעצמת הספיגה בגוף!

 

לפרטים נוספים >>>

 


 

צמחי מרפא והטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

 
06/07/2009 , מאת: רוני לוין
 
תסמונת השחלות הפוליציסטיות  (Polycystic ovary syndrome – PCO) הינה הפרעה המאופיינת בריבוי ציסטות בשחלות, רמות אנדרוגנים (הורמונים גבריים) גבוהות והופעת מאפיינים זכריים אצל האישה.[i]
התסמונת נפוצה בכ-5% מהנשים באוכלוסייה[ii] ונחשבת לגורם העיקרי להפרעות פוריות בקרב נשים בגילאי הפוריות.
בין הביטויים הקליניים הבולטים ביותר נמצאים השמנת יתר, אי סדירות במחזור שלרוב מתבטאת באל – ווסת ורמות גבוהות של הורמונים גבריים המתבטאות בדרכים שונות. האטיולוגיה עדיין אינה ידועה לגמרי, אולם השמנת יתר, חוסר סבילות לאינסולין וסכרת מקושרים לתסמונת.
אישה מאובחנת כבעלת תסמונת שחלות פוליציסטיות במידה ויש לה שניים משלושת התסמינים הבאים – אי סדירות במחזור או אל ווסת, רמות אנדרוגנים גבוהות וריבוי ציסטות בשחלה.
לרוב, האבחנה תתבצע על ידי קליניקה, בדיקות דם ובדיקת אולטרסאונד וגינאלית.
 
הסימפטומים הבולטים והמאפיינים ביותר של התסמונת:
 • הפרעות במחזור החודשי, המתבטאות במחזור לא סדיר, מחזור המופיע לעיתים רחוקות או אל ווסת.
 • קשיי פוריות הנובעים בעיקר מחוסר ביוץ.
 • שיעור יתר – בעיקר באזורים האופיינים יותר לגברים, כמו פנים, חזה וגב.
 • הידלדלות שיער הראש.
 • אקנה, עור שמנוני וסבוריאה.
 • השמנת יתר.
 • דיכאון. [iii]
 • עיבוי הקול.
חלק מהתסמינים הינם תופעות רגילות ונורמאליות בגיל העשרה, כמו מחזור לא סדיר ואקנה, דבר המקשה פעמים רבות על אבחון מהיר ויעיל של התסמונת.
 
נשים המאובחנות עם תסמונת השחלות הפוליצסטיות, נחשבות כנמצאות בסיכון גבוה למחלות ולתסמונות הבאות:
 • היפרפלזיה (שגשוג תאים) של רירית הרחם או סרטן של רירית הרחם. מקובל לקשר מחלות אלו לרמות פרוגסטרון נמוכות [iv]
 • תנגודת לאינסולין וסכרת מסוג 2
 • לחץ דם גבוה
 • דיסליפדמיה – רמות כולסטרול וטריגליצרידים גבוהות בדם
 • מחלות קרדיווסקולאריות
 • הפלות [v] [vi]
 פתוגנזה
שחלות פוליציסטיות נוצרות, כאשר השחלות מפרישות רמות גבוהות במיוחד של הורמונים גבריים – בעיקר טסטוסטרון. דבר זה קורה כתוצאה מהפרשה יתרה של הורמון ה-LH, או כתוצאה מרמות אינסולין גבוהות בדם בנשים אשר רגישות לכך.  
הציסטות בשחלות הן זקיקים לא מפותחים, שמצטברים בשחלה ונראים כמו ציסטות ומכאן שמה של התסמונת.
התסמונת מורכבת ממספר סימפטומים והאטיולוגיה להם עדיין אינה ברורה במלואה. יחד עם זאת, מחקרים עדכניים הראו כי ישנו קשר הדוק לתנגודת אינסולין. מחקרים רבים כיום גם עוסקים בקשר הגנטי של התסמונת. לא זוהה גן ספציפי אולם מחקרים הראו כי מספר גנים שונים עלולים להיות קשורים לתסמונת.
בחולות עם עודף משקל, יתכן מצב בו עודף באנזים מסוים גורם מצד אחד לעודף באסטרוגן ומצד שני לעודף בטסטוסטרון, כך ששניהם גורמים לתופעות לוואי שונות. [vii]
ישנם מחקרים כיום, הבודקים גם את הקשר בין התסמונת למצב דלקתי כרוני בגוף. [viii] [ix]
 
 טיפול ברפואה המערבית
 הטיפול מותאם למטופלת, לסימפטומים ולמצב בחיים בו היא נמצאת. יחד עם זאת, אפשר לחלק את הטיפול לארבע מטרות עיקריות –
1. הורדת רמות אינסולין
2. טיפולי פוריות
3. טיפול בשיעור היתר והאקנה
4. הסדרת הביוץ עד כמה שניתן
 
הדעות לגבי הטיפול האופטימלי בכל אחד מהמצבים האלו חלוקות, מכיוון שעדיין לא נערכו מחקרים בקנה מידה גדול לגבי צורות הטיפול השונות. מחקרים קטנים יותר שנערכו, הראו תוצאות חלוקות בכל אחד מהתחומים.
אחת הגישות הרווחות היא טיפול מונע ברמות אינסולין גבוהות, באמצעות תזונה ופעילות גופנית סדירה. פעילות גופנית סדירה ושמירה על משקל גוף תקין הוכחו כמאזני רמות הורמונים, עוזרים בשמירה על פוריות תקינה ומשפרים את מצב שיעור היתר והאקנה.
 
הורדת רמות אינסולין
מכיון שרמות אינסולין גבוהות וסכרת מושפעות לרעה ממשקל עודף, ישנה חשיבות גבוה לצורת התזונה. ההמלצות התזונתיות הן לדיאטה עם אינדקס גליקמי נמוך, עשירה בסיבים תזונתיים, ירקות, דגנים מלאים ומעט פירות. [x]
במקרים בהם יש צורך בהתערבות תרופתית, תרופת הבחירה היא גלוקופאז' Metformin)). מחקרים הראו, כי בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות ורמות אינסולין גבוהות, ב-85% מהמקרים בהם האישה טופלה בגלוקופאז' יחד עם דיאטה בעלת אינדקס גליקמי נמוך, הביוץ חזר להיות ביוץ סדיר בתקופה של שישה חודשים.
 
טיפולי פוריות
במקרים רבים הוכח, כי טיפול תרופתי להורדת רמות האינסולין יחד עם תזונה מתאימה ופעילות גופנית עוזרים בהסדרת המחזור ומאפשרים הפרייה תקנית.
במקרים בהם האישה אינה מגיבה לטיפול זה, יחלו בהפרייה חוץ גופית וזריקות הורמונים.
 
שיעור יתר ואקנה
נשים רבות עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, הנמצאות בגיל הפוריות אך אינן מעוניינות בהריון, בוחרות להשתמש בגלולות למניעת הריון. לנשים אלו נרשמות לרוב גלולות עם רמות פרוגסטרון גבוהות, כגון "דיאנה" 
 ((Ethinyloestradiol. הגלולות עוזרות להסדיר את המחזור בצורה מלאכותית, וכחלק מתופעות הלוואי שלהן משפרות את מצב האקנה ומורידות את רמת שיעור היתר, בעיקר בפנים.
ניתן להשתמש גם בתרופות מקומיות המטפלות באקנה ובעודפי השיער, וכן בשיטות שונות להסרת שיער עודף, כגון שעווה וטיפולי לייזר.
 
הסדרת הביוץ
לרוב, הבעיה "נפתרת" על ידי גלולות למניעת הריון. כמובן שהדבר לא מועיל כאשר האישה מעוניינת בהריון.
  
הגישה הצמחית לטיפול בתסמונת השחלות הפוליצסטיות
 העיקרון הבסיסי ברפואת הצמחים הוא לתמוך בגוף ובתהליכים הטבעיים שלו ולא להתנגד לו. כאשר אישה עם שחלות פוליצסטיות מגיעה לטיפול, יש לאבחן מה הבעיה העיקרית בה יש לטפל כרגע – אקנה ושיעור היתר, השמנת היתר, מצב נפשי כתוצאה מהתסמונת או בעיות הפוריות במידה והאישה מעוניינת בהריון.
הטיפול מותאם אינדיווידואלית לכל אישה, אולם במרבית מהמקרים הדגש יהיה על איזון הורמונלי. איזון הורמונלי בעזרת צמחים הינו עדין הרבה יותר מזה המושג בעזרת טיפול תרופתי, ועובד במנגנונים שונים ישירות על מקור הבעיה.
הטיפול בצמחים יעיל מאוד גם כטיפול תומך במהלך טיפולים אחרים, למשל טיפולי פוריות. במצבים כאלו, אנו תומכים ועוזרים לגוף להתמודד עם הטיפולים ולהשיג את התוצאות הרצויות. ישנה חשיבות רבה גם לתמיכה הנפשית המתקבלת באמצעות הצמחים – נשים רבות זקוקות לתמיכה זו בהתמודדות עם תופעות שונות של התסמונת, החל בהשמנת יתר, שיעור יתר ואקנה ועד לטיפולי פוריות.
 
צורות הטיפול העיקריות בצמחי מרפא הינן –
 • טינקטורה – מיצוי אלכוהולי של הצמח, השומר על אחוז גבוה של המרכיבים הפעילים בצמח.
 • חליטה – צמחים יבשים מהם עושים חליטת תה לשתייה או לשימושים נוספים כגון הוספה לאמבט.
 • קפסולות – מיצוי יבש של הצמח. צמחים מסוימים יעילים יותר בצורת מיצוי יבש.
 • שמנים צמחיים – ערבוב של שמנים צמחיים ושמנים אתרים יעיל מאוד למטרות עיסוי, חיטוי וריפוי העור במצבים רפואיים שונים.
 קטגוריות טיפוליות לצמחי מרפא
 מאזנים הורמונאליים – צמחים בעלי השפעה על מערכת איזון ההורמונים בגוף. איזון רמות ההורמונים הינו הכרחי לטיפול בתסמונת ובסימפטומים הנובעים ממנה.
 
אדפטוגנים – צמחים התומכים במערכות הגוף השונות, ובכוח הויטאלי של הגוף. עוזרים לגוף להתמודד עם מצבי סטרס בצורה יעילה יותר.
 
צמחים התומכים בכבד – פעילות תקינה של הכבד חיונית לטיפול בתסמונת, מכיוון שהכבד מייצר כולסטרול, שאחראי על ייצור הורמוני המין. כבד שומני וגדוש ברעלים יכול להחמיר את הסימפטומים.
 
צמחים מרגיעים ותומכים במערכת העצבים – צמחים התומכים במערכת העצבים, ועוזרים בהרגעת האישה. למתח נפשי יש משקל רב בהחמרת הסימפטומים וכן בהשפעה על הפעילות ההורמונאלית בגוף, ולכן השילוב של צמחים אלו הינו בעל חשיבות רבה בטיפול.
 
צמחים מווסתי סוכר - צמחים בעלי יכולת לאזן את רמות הסוכר בגוף על מנת לסייע במצבים של תנגודת אינסולין. בנוסף צמחים אלו יעילים בשמירה על משקל גוף תקין.
 
צמחי מרפא עיקריים בטיפול בתסמונת
 Serenoa serrulata (דקל המסור)
לסרנואה היכולת להפחית את הפרשתו של הורמון ה-DHT הנוצר מטסטוסטרון, וכתוצאה מכך להפחית את רמות ההורמונים הגבריים בגוף. בנוסף, מחקרים רבים מראים על יעילות הצמח בשיפור מצב האקנה וכן בצמצום תופעות שיעור היתר. [xi]
 
Schisandra chinensis(סכיסנדרה סינית)
צמח חמשת הטעמים. משמש כצמח מרפא ברפואה הסינית במשך אלפי שנים למגוון רחב של פתולוגיות. הסכיסנדרה נחשבת לצמח אדפטוגני, התומך בפעילות בלוטת האדרנל, כצמח מחזק היעיל במצבי תשישות וחולשה, לאחר מחלות שונות, סטרס ממושך וכו'. הצמח יעיל לשיפור תפקודים מנטאליים ופיזיים ונחשב לצמח בעל אוריינטציה נשית.
 
Urtica dioica (סרפד מצוי) – השימוש העיקרי בסרפד ברפואת הצמחים הינו בעלים, אולם במצבים בהם יש צורך באיזון הורמונלי, נשתמש דווקא בשורש הצמח. פעילותו המדוייקת של הצמח עדיין נחקרת, אולם משימוש לאורך שנים נמצא כי הצמח עוזר באיזון רמות הטסטוסטרון וכן בהפחתת שיעור היתר. בנוסף, הצמח עוזר לתמיכה בכבד.
 
 Angelica sinensis (אנג'ליקה סינית)
מכונה Dang gui בסינית, האנג'ליקה נחשבת לאחד הצמחים העיקריים בטיפול בבעיות הורמונאליות בנשים. נחשב לטוניק של הרחם והשחלות, וכן בעל פעילות אמנגוגית ידועה – מסדיר מחזור.
 
 Paeonia lactiflora (אדמונית)
Bai shao בסינית. מצויין להסדרת המחזור וכן לתסמונת קדם מחזורית. מחקרים שנערכו בסין הראו הטבה גם במצב הסכרת של מטופלים שנטלו את הצמח. [xii]
  
Glycyrrhiza glabra (שוש קרח)
Gan cao בסינית. אחד מצמחי המרפא הנמצאים ביותר בשימוש, בכל מגוון רפואות הצמחים. בין הפעילויות הרבות שלו, הוא אדפטוגן, טוניק, משקם בלוטת אדרנל ומקדם אסטרוגן ולכן מתאים לשימוש בתסמונת השחלות הפוליצסטיות.
 
Withania somnifera (וויתניה משכרת)
אדפטוגן מחזק ומרגיע, בעל השפעה על מערכת העצבים המרכזית. מחזק, מרגיע ותומך גם מהאספקט הנפשי, ומפה חשיבותו למהלך הטיפול בתסמונת.
 
Trigonella foenum graecum (חילבה/גרגרנית יוונית)
פעילות עיקרית כמוריד ומאזן רמות סוכר – מצויין לטיפול בתנגודת אינסולין. בטוח לשימוש ארוך טווח. בנוסף, הצמח מצויין להורדת רמות כולסטרול ושומנים בדם, וכן מחזק ומאזן.
 
Gymnema Sylvestre (ג'ימנמה)
נחשב לצמח המוביל בטיפול בסכרת ורמות סוכר גבוהות. בטוח לשימוש ארוך טווח. בין פעילויותיו העיקריות, הצמח מוריד ומאזן רמות סוכר, משפר תפקודי לבלב, מוריד תשוקה למתוק, מאזן תיאבון ומאזן רמות כולסטרול ושומנים גבוהים בדם.
 
ישנם כמובן צמחים רבים נוספים היעילים בטיפול בתסמונת. התסמונת הינה מורכבת, ומתבטאת בצורה שונה אצל כל אישה, ולכן חשוב להתאים את הטיפול הצמחי בצורה אישית לכל מטופלת.
  
המלצות נוספות
 תזונה – כפי שצויין, חשוב להקפיד על תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך. חשוב להרבות במזונות מלאים כמו מוצרי חיטה מלאה, דגנים וקטניות. חשוב להרבות בצריכת ירקות ופירות לא מתוקים.
מומלץ להימנע ממזון תעשייתי ומעובד, המכיל חומרים משמרים וצבעי מאכל. כמו כן, במידה והאישה אוכלת בשר, כדאי להקפיד על אכילת בשר (ומוצרים אחרים מן החי) אורגני, על מנת להימנע מצריכת הורמונים הנמצאים בבשר לא אורגני.
 
פעילות גופנית – פעילות גופנית חשובה מאוד, גם להרגעת סטרס ובעיקר בשמירה על משקל תקין ורמות סוכר מאוזנת בגוף. כל סוג של פעילות גופנית המועדף על ידי האישה יהיה טוב. חשוב לשלב בין פעילות אירובית כמו ריצה עם פעילות אנאירובית כמו התעמלות מכשירים או יוגה.
 
טיפולים נוספים – שילוב של טיפולים נוספים יכול לעזור בהחלט במהלך הטיפול הצמחי בתסמונת. לדיקור סיני ישנן תוצאות טובות מאוד בתמיכה בבעיות פוריות. שילוב של טיפול בעל דגש נפשי יכול אף הוא לעזור בהתמודדות עם הסטרס.
 
   
רוני לוין
הרבליסטית קלינית, בוגרת מכללת רידמן במגמת נטורופתיה ותזונה טבעית. מתמחה בטיפול בצמחי מרפא. בעלת נסיון רב בהנחיית סדנאות והרצאות בתחום הרפואה הטבעית.
בעבר היועצת הראשית של חברת "ברא צמחים".

ליצירת קשר:
טלפון -  050-6655647     
דוא"ל - roniherbalist@gmail.com 
 
 


[i]Beers Mark H, MD, Editor-in-Chief, et all, The Merck Manual of Diagnosis and Therapy.
[ii]Solomon CG (1999). "The epidemiology of polycystic ovary syndrome. Prevalence and associated disease risks". Endocrinol. Metab. Clin. North Am. 28 (2): 247–63
[iii]Barnard L,Ferriday D,Guenther N,Strauss B,Balen AH,Dye L. (2007). "Quality of life and psychological well being in polycystic ovary syndrome". Hum.Reprod. 22 (8): 2279–2286
[iv]Navaratnarajah R, Pillay OC, Hardiman P (2008). "Polycystic ovary syndrome and endometrial cancer". Semin. Reprod. Med. 26 (1): 62–71
[v]Goldenberg N, Glueck C (2008). "Medical therapy in women with polycystic ovarian syndrome before and during pregnancy and lactation". Minerva Ginecol 60 (1): 63–75
[vi]Boomsma CM, Fauser BC, Macklon NS (2008). "Pregnancy complications in women with polycystic ovary syndrome". Semin. Reprod. Med. 26 (1): 72–84
[vi] Kumar Cotran Robbins: Basic Pathology 6th ed. / Saunders 1996
[vi]Fukuoka M, Yasuda K, Fujiwara H, Kanzaki H, Mori T (1992). "Interactions between interferon gamma, tumour necrosis factor alpha, and interleukin-1 in modulating progesterone and oestradiol production by human luteinized granulosa cells in culture.". Hum Reprod 7 (10): 1361–
[vi] González F, Rote N, Minium J, Kirwan J (2006). "Reactive oxygen species-induced oxidative stress in the development of insulin resistance and hyperandrogenism in polycystic ovary syndrome.". J Clin Endocrinol Metab 91 (1): 336–40.
[vi]http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9556978?dopt=Abstract
[vi]Chen J.K., Chen T.T., 2004, "Chinese Medical Herbology and Phamacology", Art of Medicine Press, Inc. CA, USA.
 
 
 

הוסף תגובה:

וובמאסטר